3 Boyutlu Yazıcıların Geleceği

Önümüzdeki on yılda 3 boyutlu yazıcıların nasıl gelişeceği ve üretim süreçlerine nasıl dahil olacakları konusunda bir çok yöneticinin ve teknoloji uzmanının farklı fikirleri bulunmaktadır. Bu yazımızda gelecek 10 yılda nasıl bir gelişimin beklendiğini anlatacağız.

Uzmanların genel olarak değindiği nokta dünyada tükenmekte olan ve yetersiz kalan kaynakların ikame olarak üretilebilmesi için çeşitli bilimsel ve teknolojik araştırmalar yapılacak olması. İnsanlığın günümüzdeki gibi kar ve kazanç odaklı bir şekilde uzun süre yaşanabilir olarak kalamayacağını düşünen uzmanlar, geri dönüştürülebilir ürünlerin, yeşil odaklı çözümlerin, alternatif enerji kaynaklarının değerinin giderek artacağına dikkat çekiyorlar.

3 Boyutlu yazıcı teknolojisi tüm süreçte üretimin merkezinde olarak görülüyor. Özellikle günlük eşyaların üretimi için harcanan kaynağın ve hammaddenin gelecekte çok daha çevreci bir şekilde ikame edilmesi, 3 boyutlu yazıcılar kullanılarak üretimlerin yapılması bekleniyor.

Gelecekle ilgili bir diğer tahmin ise insanların günlük ya da mesleki işlerinde ihtiyaç duydukları alet ve araçları satın almayacakları ve evlerinde üretebilecekleri yönünde. Firmalar fiziksel ürün satmak yerine insanların evlerinde üretebileceği, patentli tasarımların kullanım haklarını paylaşabilir ve böylece tüketiciler kendi 3 boyutlu yazıcıları ile kullanım hakkını aldıkları tasarımları fiziksel araçlara dönüştürebilir.

Yenilenebilir enerjilerin değeri artarken elektirikli araçlar, arabalar, ulaşım ve iletişim araçlarının değerleri ve önemi de artıyor. Elektirikli araçların en büyük sorunlarından biri ise enerjinin depolanabilmesi konusundadır. Bu konuda teknoloji firmaları daha verimli ve dayanıklı enerji depolama araçları ve piller üretmek konusunda yarışıyor. Depolama araçlarının üretimi, parça üretimi ve enerji çekirdeği konularında 3 boyutlu yazıcıların çok büyük bir öneme sahip olacağı tahmin ediliyor.

Tüm bu bilgilerin ışığında 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin gelecek 10 yıldan itibaren dünyanın merkez üretim cihazları haline gelecekleri ve gelişmeye artan bir hızda katkıda bulunacakları öngörülüyor.