3 Boyutlu Yazıcıların Üretim Sürecine Katkısı

En yaygın kullanım malzemelerinden olan PLA ve ABS adı verilen sert plastik maddeler özellikle 3 boyutlu yazıcıların kullanımında uygun birer hammadde niteliğindedir. Günlük kullanımda yaygınlaşmış olan bu malzemeler ile 3 boyutlu görsel objeler fiziksel ortama geçirilebilmektedirler.

3 Boyutlu yazıcıların ilk kullanım ve deneme alanları ufak ölçekli ürünlerin ve aksesuarların seri olmayan üretimleri olmuştur. Bu temelden yola çıkılarak gün geçtikçe geliştirilmiş olan 3 boyutlu yazıcı teknolojisi günümüzde seri üretim alanlarında ve ağır sanayi alanlarında kullanılabilmektedir. Bu doğrultuda 3 boyutlu yazıcıların kullandıkları malzemeler de giderek değişiklik göstermeye başlamıştır.

Meta Industry’nin yakında gelecek ürünleri arasında bulunan Farm seri üretim için geliştirilmiş ve sanayide kullanılmaya uygun bir teknolojiye sahiptir. Bunun yanında Metal ve reçine malzemelerini kullanabilen bir diğer ürün ise plastik ürünlerin üretimini bir adım ileriye taşımaktadır.

Üretim Süreçlerine Katkı

Üretim süreçleri sektörüne göre farklı zorluklar göstermektedir. Ancak her bir sektörde zaman, üretim cihazlarının kullanım zorluğu, üretim cihazlarının bakım ve yedek parça ihtiyaçları en fazla baş ağrıtan bölümlerdir. 3 Boyutlu yazıcı teknolojisi tüm bu alanlarda verimli ve maliyetleri düşüren avantajlar sunmaktadır. Dahası yedek parça satın alımı ve depolanması, üretim hammaddesi satın alımı ve depolanması gibi maliyet kalemlerinden tasarruf edilmesine ön ayak olmaktadır.

3 Boyutlu yazıcı kullanabilen bir üretim departmanı, tüm cihazlarının yedek parçalarını kendisi üretebilmekte, yedek parça sipariş sürecini ortadan kaldırmaktadır. Bu sayede zamandan tasarruf sağlanabilmekte, üretim hızlanabilmekte, maliyetler düşerken satışların ve gelirin artması elde edilebilmektedir.

3 Boyutlu yazıcıların sağladığı bir diğer fayda, kalifiye çalışan ihtiyacındaki azalmadır. Bir üretimin yapılabilmesi için, hammaddeyi uygun fiyata ve kaliteli bir şekilde temin edebilecek bir ekibe, hammaddeyi bozulmadan ve deforme olmadan depolayabilecek bir depo alanına ve depo sorumlulularına ve yine hammaddeyi üretimi dönüştürme aşamasında sektörüne göre yüzlerce kalifiye çalışan gerekebilmektedir. Dijital bir veriyi fiziksel bir objeye dönüştürebilen 3 boyutlu yazıcı teknolojisinde tüm bu maliyetler, zorluklar ve süreçler ortadan kalkabilmektedir.

Teknoloji ile doğru orantılı olarak 3 boyutlu yazıcı teknolojisi de gelişmektedir. Bu doğrultuda üretim süreçlerinin daha da geliştirilmesi ve ağır sanayinin üretimde hızlanması ve daha kaliteli ürünler üretebilmesi adına yeni atılımlar yapılmaktadır.